Publikováno 29. 7. 2022 • Autor Helena Pravdová
Spojili jsme svoje síly s projekty Moje tělo je moje a Safezona.cz. V Moje tělo je moje nyní spolupracujem s týmem Ridini Ahmedové na realizaci workshopů do škol. V rámci spolupráce na projektu chceme také vytvořit brožuru, která bude návodem pro učitele, jak mluvit s dětmi o vzhledu těla. Toto téma jsme společně přinesli jako jedno ze stěžejních v oblasti podpory duševního zdraví dětí do projektu Safezona.cz.
Představujeme vám tyto dva projekty:
Projekt Moje tělo je moje je nezisková iniciativa, která se zabývá především tématem bodyshamingu, osvětou, odstraňováním jeho tabu a otevíráním debaty ve společnosti. Bodyshaming bolí. Cílem je vytvořit platformu pro vzdělávání a osvětu. Projekt MTJM realizuje besedy na školách, akce pro veřejnost ale i uměním a jeho začleněním do veřejného prostoru. Ostatně umění, je základním výrazovým prostředkem Ridiny Ahmedové, která založila projekt Moje tělo je moje. Respekt, vzdělávání, sdílení a komunita jsou silné pilíře, na kterých celý projekt stojí.
Pomozme dětem vytvořit si zdravý vztah ke svému tělu.
Co chceme společně do škol přinášet?
Chtěli byste workshop Moje tělo je moje i do vaší školy? Ozvěte se Heleně Pravdové na mail doskol@mojetelojemoje.cz
S nějakou formou duševních obtíží se setkalo každé páté dítě. Situace se prudce zhoršila během pandemie, kdy docházelo k přetížení krizových telefonických a chatových služeb. Nyní může pomoci Safezóna, kde mladí lidé najdou informace týkající se duševního zdraví, prevence psychických potíží a odkazy na příslušné organizace. A to hned a online.
Safezóna se věnuje problémům, které mohou být pro děti a dospívající ve věku 12–16 let palčivé a citlivé. Zatím je dokončených 7 témat: Trápí mě známky ve škole, Doma mi ubližují, Šikana, Jsem pořád online, Poruchy příjmu potravy, Kyberšikana a Je mi často smutno a Bodyshaming. V budoucnu Safezóna zastřeší celkově 15 témat duševního zdraví.
Každé téma má svého odborného garanta, partnerskou organizaci, která se tématu věnuje a dodává tak kvalitní a srozumitelný obsah. Reakce mladých lidí jsou k projektu velice pozitivní. Safezóna se dětem líbí a dokáží si představit, že by jim v tíživé situaci mohla pomoci. „Myslím, že je super, že něco takového tady je. Když jsem si procházela anorexií, moc takových stránek nebylo, což je škoda,” řekla jedna z holek ve věku 14. let při testování platformy.
S projektem se mládež může setkat ve školách na interaktivních panelech Ámos vision, na Instagramu díky rozvíjející se spolupráci s influencery i vlastnímu účtu a na webu.